Informacinių technologijų poveikis vaikų sveikatai

Šiuolaikiniame pasaulyje vis dažniau matome vaikus įbedusius akis į išmaniuosius telefonus ar kitus išmaniuosius prietaisus. Tyrimai parodė, kad kompiuterių naudojimas edukaciniais tikslais gali padėti lavinti kai kuriuos pažintinius vaiko gebėjimus, tačiau ilgesnis laikas praleistas prie šių įrenginių gali neigiamai paveikti vaiko sveikatą, fizinę ir psichinę vsiko būklę: trumpesnė miego trukmė, dažnesni somatiniai skundai, nesveiko maisto vartojimas, didesnės elgesio ir emocijų problemos.
Naudojimosi IT prietaisais rekomendacijos:
1. Riboti naudojimosi laiką: 3-5 metų amž. vaikai prie IT technologijų turėtų praleisti ne ilgiau nei 1 val., o mažesnieji (1,5-2 m.) vaikai iki 30 min.

2. Valgant nenaudoti IT prietaisų. Vaikų maitinimas ar valgymas su IT prietaisais siejasi su pablogėjusia virškinamojo trakto veikla, nesveiko maisto vartojimu. Labai rekomenduojama vaikams valgyti su visa šeima nenaudojant jokių ekranų.

3. Nepiktnaudžiauti IT ekranais siekiant vaikus užimti ar nuraminti.

4. Rekomenduojama mokyti vaiko elgesio ar emocijų reguliavimo įvardinant emocijas, jas atpažįstant irtinkamai reiškiant, o taip pat aptariant problemines situacijas ir kartu ieškant sprendimo būdų.

5. Mažinkite pramoginių žaidimų, programėlių skaičių, jas keičiant edukacinėmis programėlėmis. Siekiant ugdomojo poveikio, vaikai turėtų naudotis lavinamosiomis programėlėmis ar žaidimais, svarbu, kad jos būtų ikimokyklinio amžiaus, o ne vyresniems. Jose nėra smurto, veiksmas vyksta lėčiau. Vaikai nėra pernelyg stimuliuojami ir gali valingai sutelkti dėmesį į įvykius ir vaizdus.

6. Nusistatykite šeimoj taisykles ir būkite geru pavyzdžiu. Aiškios taisyklės skatins formuotis vaikų savireguliacijos elgesį ir sumažins tarp tėvų ir vaikų konfliktus kylančius dėl IT prietaisų naudojimo.

7. Informuokite vaikus apie IT prietaisų naudojimo pavojus. Taippat svarbu nurodyti, kokiais atvejais vaikas turėtų kreiptis pagalbos į suaugusiuosius jei jis susiduria su nesaugia informacija.

Šaltinis: www.mediavaikai.lt