KAŠTONAS

PUKŠT, PRAPLYŠO DYGLIUOTAS KAŠTONAS.

TARP GELTONŲ LAPŲ SAULĖJE SUŽVILGO RUDAS ŠONAS.

ILGAI NELAUKĘS, KAŠTONIUKAS IŠSILUPO IŠ SAVO ANKŠTO LOPŠIO IR PUPTELĖJO DRĖGNON ŽEMĖN.

GRAŽUS LYG ŠOKOLADINIS RUTULIUKAS.

NETRUKUS ŽEMĖ PO KAŠTONIUKU SUJUDĖJO. Į PAVIRŠIŲ IŠSIKASĖ JUODAS KURMIS. APTIPENO KAŠTONĄ IŠ VISŲ PUSIŲ IR PRADĖJO MOKYTI:

– KO ČIA GULI? ŽIEMA ATEINA. REIKIA GILESNIUS URVUS KASTI, MAISTO ATSARGŲ PASIRUOŠTI, O TU TIK GULI IR NIEKO NEVEIKI.

KAŠTONĖLIS MANDAGIAI PATYLĖJO. JIS ŽINOJO, KAD KALBĖTI DAR NEATĖJO LAIKAS. KURMIS ANTAI KIEK ŽEMĖS JAU PERRAUSĖ VIKŠRUS BEMEDŽIODAMAS, ŠAKNELES BERINKDAMAS, O KAŠTONĖLIS DAR NIEKO NENUVEIKĖ. PASISUKIOJĘS KURMIS VĖL DINGO PO ŽEME. DABAR NETOLIESE ANT ŠAKOS NUTŪPĖ PAUKŠČIUKAS.

– KO TU GULI? REIKIA RUOŠTIS Į ŠILTUS KRAŠTUS. SPARNELIUS MIKLINTI. ŽIEMA GI ARTINASI, – PASTRIKSĖJO IR NUSKRIDO SU SAVAIS RŪPESČIAIS. KAŠTONIUKAS IR VĖL TYLĖJO. NETURI JIS SPARNELIŲ IR NIEKUR NESKRIS. DAR NEATĖJO JO LAIKAS. „PAUKŠČIUKAS ANTAI IR LIZDĄ SUKO, IR MUSELES GAUDĖ, IR VAIKELIUS AUGINO… O AŠ VIS DAR GULIU – MĄSTĖ KAŠTONĖLIS. TAIP JAM BEGALVOJANT PRO ŠALĮ PRAROPOJO VABALAS. IR JIS UŽKALBINO KAŠTONĄ:

– KO TU TAIP TYLIAI GULI? EIK, RUOŠKIS ŽIEMAI. SUSIRASK KOKĮ URVELĮ. KAŠTONAS TYLĖJO. „DAR NE LAIKAS. VABALAS ANTAI KIEK ŽOLYČIŲ IŠLANDŽIOJO, KIEK AKMENĖLIŲ PRAROPOJO, O AŠ VIS GULIU.”

TAIP TYLIAI BEGALVODAMAS KAŠTONAS UŽMIGO IR PER SAVO KIETĄ, RUDĄ KAIP ŠOKOLADAS ŽIEVĘ NEJAUTĖ ŽIEMOS ŠALČIŲ. NUBUDO TI PAVASARIO SAULUTĖS PAŽADINTAS, KAI ATIDRĖKUSI ŽEMĖ JAU GARAVO ŠILUMA.

„DABAR IR MAN JAU LAIKAS”, – PAGALVOJO KAŠTONAS IR SMARKIAI SUBRAŠKĖJO. BET NIEKO NEATSITIKO. ATSIDUSO IR VĖL ĮSIREŽĖ Į RUDĄ SIENĄ. VISĄ DIENĄ IR VISĄ NAKTĮ STENGĖSI, TRIŪSĖ KAŠTONAS. SUŠILO, SUPLUKO KOL PAGALIAU, SAULEI TEKANT, ŽEMĖ IŠGIRDO „BRAKŠT”. SKILO RUDASIS LUOBAS IR TUOJ PAT PASIGIRDO LENGVAS ATSIDUSIMAS. IŠ PRASIVĖRUSIO PLYŠIO NEDRĄSIAI IŠLINDO ŽALSGANAS DAIGELIS. ” ŠTAI DABAR JAU IR AŠ NUVEIKIAU SAVO PIRMĄ RIMTĄ DARBĄ” – PAGALVOJO KAŠTONAS.

O VĖLIAU PER VISĄ PAVASARĮ IR VASARĄ SEKĖ KITI DARBAI. KAŠTONĖLIS KRUOPŠČIAI ČIUPINĖJO JAUNOMIS ŠAKNYTĖMIS ŽEMĖS GRUMSTELIUS, PRAŠYDAMAS ĮSILEISTI. IR ŽEMĖ JĮ PRIĖMĖ. TADA UOLIAI STIEBĖSI AUKŠTYN, PRAŠYDAMAS SAULĖS PRIIMTI Į SAVO ŠILTĄ GLĖBĮ. IR SAULĖ JĮ PRIĖMĖ.

RUDENĮ KURMIS GALĖJO RASTI SAU PRIEGLOBSTĮ PO JAUNO KAŠTONĖLIO ŠAKNIMIS. PAUKŠČIUKAS, RUOŠDAMASIS TOLIMOM KELIONĖM, NUTŪPĖ ANT MAŽO MEDELIO ATSIPŪSTI. VABALAS, ROPOJĘS PRO ŠALĮ, APSISTOJO ŠALIA KAŠTONIUKO IR PRIE JO LIAUNO KAMIENO SUSIRADO SAU UŽUOVĖJĄ ŽIEMAI.

AUŠRA ŠAUDYTĖ – ARLAUSKIENĖ „KAŠTONAS“ ( PASAKŲ IR EILĖRAŠČIŲ RINKINYS „PIEVELĖJE”. VILNIUS 2008 )

7 SMAGŪS ŽAIDIMAI SU KAŠTONAIS PATIEMS MAŽIAUSIEMS

KURIOJE RANKOJE?

VAIKUI MATANT PAIMKITE KAŠTONĄ Į VIENĄ DELNĄ, SUSPAUSKITE ABU KUMŠČIUS IR SUKRYŽIUOKITE RANKAS KELIS KARTUS – GALITE UŽ NUGAROS, BET TINKA IR PRIEKYJE. TADA ATKIŠKITE ABU KUMŠČIUS IR PAKLAUSKITE MAŽYLIO, KURIAME, JO NUOMONE, SLEPIASI KAŠTONAS.

LAPŲ MEDŽIOKLĖ

ANT ŽEMĖS PRIBERKITE DAUG LAPŲ, NEBŪTINAI KAŠTONMEDŽIO, TAI GALI BŪTI IR RUDENINIAI KLEVO AR KITI LAPAI. PRIKLAUSOMAI NUO VAIKO AMŽIAUS, VAIKAI SUSTOJA NUO LAPŲ NUTOLĘ PER 1- 2 M. KIEKVIENAS VAIKAS GAUNA PO SAUJĄ KAŠTONŲ IR BANDO „MEDŽIOTI” LAPUS – META KAŠTONĄ IR JEI PATAIKO ANT LAPO, PASIIMA LAIMIKĮ. KURIS SURENKA DAUGIAU LAPŲ, TAS LAIMI.

KAŠTONŲ „GOLFAS”

Š DVIEJŲ VIRVIŲ (TINKA SIŪLAS, BATŲ RAIŠTELIAI, KASPINAS, ŠOKINĖJIMO VIRVUTĖS) PADARYKITE VINGIUOTĄ TAKELĮ. DUOKITE VAIKUI Į RANKAS LAZDĄ (PUIKIAI TIKS ŠEPEČIO KOTAS) IR JIS SU JA TURI NUSTUMTI KAŠTONĄ IKI FINIŠO, NEIŠRIDENDAMAS JO UŽ NUBRĖŽTOS LINIJOS. LIESTI RANKOMIS NEGALIMA!

KAS TAIKLIAUSIAS?

SU LAZDA ŽEMĖJE NUBRĖŽKITE LINIJĄ. VISI ŽAIDIMO DALYVIAI NUO TOS LINIJOS ATSITRAUKIA PER 2-3 M. DABAR KIEKVIENAS RIDENA PO KAŠTONĄ IR LAIMI TAS, KURIO KAŠTONAS SUSTOJA ARČIAUSIAI NUBRĖŽTOS LINIJOS.

KAŠTONŲ PASAKA

PADĖKITE ANT STALO 4 KAŠTONUS: DU DIDELIUS – TAI TĖTIS IR MAMA IR DU MAŽYČIUS – TAI JŲ SŪNELIS BEI DUKRYTĖ. PIRMASIS ŽAIDĖJAS IMA KAŠTONĄ, PARIDENA JĮ ŠIEK TIEK IR PRADEDA SEKTI PASAKĄ: „KARTĄ MAŽASIS BERNIUKAS SUMANĖ PAŽAISTI…” KITAS ŽAIDĖJAS TURI PRATĘSTI PASAKĄ, PASIRINKDAMAS KITĄ VEIKĖJĄ, PVZ., PARIDENA DIDĮJĮ KAŠTONĄ, SAKYDAMAS: „IKI SMĖLIO DĖŽĖS JĮ PALYDĖJO MAMA…” IR TAIP KURIAMA PASAKA.

KAŠTONŲ MATEMATIKA

ŠIS ŽAIDIMAS PATIKS VISIEMS BESIMOKANTIEMS SKAIČIUOTI VAIKAMS. TEREIKIA KAULIUKO IR DĖŽUTĖS KAŠTONŲ. KIEKVIENAS VAIKAS IŠ EILĖS META KAULIUKĄ IR PASIIMA TIEK KAŠTONŲ, KOKS IŠKRITO KAULIUKŲ SKAIČIUS. SUSITARKITE, KIEK KARTŲ MESITE KAULIUKUS (PO 3 AR 5 KARTUS), O TADA SUSKAIČIUOKITE, KAS JŲ SURINKO DAUGIAUSIA IR LAIMĖJO.

KAŠTONŲ PIRAMIDĖ

KIEKVIENAM ŠIO ŽAIDIMO DALYVIUI IŠDALINKITE PO 14 KAŠTONŲ. PIRAMIDĖS PAGRINDAS TEBŪNIE 3*3 KAŠTONAI. IŠ LIKUSIŲ REIKIA PASTATYTI PIRAMIDĘ. KAM PASISEKS PASTATYTI AUKŠČIAUSIĄ JAI NESUGRIUVUS? DĖMESIO! STATYKITE ANT NESLIDAUS PAGRINDO.

 

ĮDOMŪS FAKTAI APIE KAŠTONĄ

ŽENEVOJE JAU 2 ŠIMTMEČIUS TRADICIJA PASKELBTI PAVASARIO PRADŽIĄ, KAI ANT „OFICIALAUS KAŠTONO“, AUGANČIO PO VYRIAUSYBĖS PASTATO LANGAIS, ŽYDI PIRMIEJI ŽIEDAI.

1969 M. DĖL NEPRIEKAIŠTINGOS LAPO FORMOS KAŠTONAS TAPO KIJEVO EMBLEMA.

SICILIJOJE AUGA SENIAUSIAS IR STORIAUSIAS KAŠTONAS PASAULYJE. JIS ĮRAŠYTAS Į GINESO KNYGĄ, JO KAMIENO APIMTIS YRA 57,9 M, O MEDŽIO AMŽIUS APIE 3000 METŲ.

KAŠTONAS YRA VIENINTELIS RIEŠUTAS SU VITAMINU C.

KAŠTONAI YRA VIENINTELIAI MAŽAI KALORINGI RIEŠUTAI: 30 GRAMŲ KEPTŲ AR DŽIOVINTŲ KAŠTONŲ YRA 1 G RIEBALŲ IR TIK 70 KALORIJŲ.

VORAI NIEKADA NEPINA TINKLŲ KAŠTONUOSE. ŠTAI KODĖL TIEK DAUG EUROPOS PILIŲ BUVO PASTATYTOS NAUDOJANT KAŠTONŲ SIJAS.

KAIP IR SPRAGINTUOSE KUKURŪZUOSE, KAŠTONO LUKŠTO VIDUJE YRA DRĖGMĖS. KAI JI ĮKAISTA, ŠI DRĖGMĖ GALI STIPRIAI SULAUŽYTI APVALKALĄ (O TAI ATSITINKA SU BŪDINGU GARSU). TODĖL NORINT IŠVENGTI SPROGIMO, VISADA REIKIA NUPJAUTI KAŠTONO LUKŠTĄ, KAD PATEKTŲ ORO.

KAŠTONO RIEŠUTUOSE YRA DAUG ANGLIAVANDENIŲ IR JIE LABIAU PRIMENA BULVES NEI KITUS RIEŠUTUS. DĖL DIDELIO KRAKMOLO KIEKIO KAŠTONAI IDEALIAI TINKA MALTI Į MAISTINGUS MILTUS.

NE VISI KAŠTONAI YRA VALGOMI.

KAŠTONŲ MEDŽIAI GYVENA 500 METŲ AR ILGIAU. JIE EGZISTUOJA NUO PRIEŠISTORINIŲ LAIKŲ. KAŠTONAI BUVO VADINAMI „MEDŽIŲ RYŽIAIS“, NES JŲ MAISTINĖS SAVYBĖS YRA LABAI PANAŠIOS Į RUDUOSIUS RYŽIUS.

KINAI SUVALGO 40% VISŲ PASAULIO KAŠTONŲ. JIE JUOS KEPA KARŠTAME SMĖLYJE, TROŠKINA IR VERDA SRIUBOSE.

PRANCŪZIJOJE PER KALĖDAS IR NAUJUOSIUS METUS PATIEKIAMAS YPATINGAS SKANĖSTAS – CUKRUOTI KAŠTONAI, VADINAMI MARRON GLACE

JEI ESAME ĮPRATĘ GAMINTI VELYKINIUS PYRAGUS IR DAŽYTUS VIŠTIENOS KIAUŠINIUS, KORSIKIEČIAI BAŽNYČIOJE PAŠVENTINA KAŠTONUS.

LIAUDIES MEDICINOJE SAUSŲ KAŠTONŲ NUOVIRAS VARTOJAMAS PERŠALIMUI, VIDURIAVIMUI GYDYTI IR KAIP EDEMOS DIURETIKAS. RIEŠUTAI UŽPILAMI VANDENIU SANTYKIU 1:10 IR VERDAMI PUSVALANDĮ, ATVĖSUS SKYSTIS FILTRUOJAMAS.

Skip to content