Žiemiški orai – tikras išbandymas sveikatai

Žiemiški orai – tikras išbandymas sveikatai. Atšalus orams smarkiai padidėja traumų paslydus ir parkritus bei nušalimų pavojus. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip išvengti neigiamų žiemos pasekmių.

Slidžios gatvės – viena dažniausių pėsčiųjų traumų priežasčių. Parkritus dažniausiai lūžta riešo, čiurnos sąnariai, žastikaulio ir kaklo kaulai. Siekiant išvengti traumų, būtina pasirūpinti savo ir vaikų saugumu. Svarbiausia – būti atidiems ir neskubėti, atsargiai lipti laiptais, išlipant iš viešojo transporto laikytis už turėklų. Geriau eiti sniegu, o ne slidžiais šaligatviais. Svarbu avėti tinkamus batus grubaus reljefo padu, vengti aukštakulnių. Patariama naudoti batų apkaustus. Juos lengva užsidėti ir nusiimti, jie beveik nepastebimi ant batų, o nusiėmus užima nedaug vietos. Jei visgi palydote ir jaučiate, kad parkrisite, atsipalaiduokite, kadangi tuomet raumenys neįtempti ir kritimo smūgis švelnesnis.

Nušalimas – tai odos audinių pažeidimas žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Dažniausiai nušąla skruostai, nosis, ausys, smakras, kakta, riešai, rankos ir pėdos. Nušalimų galima išvengti tinkamai pasirūpinus savimi ir savo artimaisiais. Jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia – kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalę. Viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir nespausti.

Jei šalta, stenkitės lauke būti kuo trumpiau. Jei tenka lauke praleisti ilgesnį laiką, stenkitės nestovėti vietoje, pasivaikščiokite. Nebūkite įtempę raumenų. Jei pajutote, kad šąla veidas, mankštinkite veido raumenis – darykite grimasas. Judinkite kojų pirštus batų viduje, mūvėkite šiltas kojines. Prieš išeinant į lauką ir esant poreikiui, veidą bei rankas pasitepkite riebiu kremu, kurio sudėtyje nėra vandens.

Visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones į savo ir vaikų sveikatą nežiūrėti per pirštus – tinkamai apsirengti ir būti atidiems.

 

Skip to content